Hemp flour in wooden bowl, powder in spoon, on the table cannabis leaves on the background of the wooden boards

Mąka konopna i wykorzystanie jej w produkcji pieczywa

W jednym z badań sprawdzano wpływ mąki konopnej w produkcji pieczywa. W badaniu starano się określić wpływ mąki na właściwości chemiczne, konsystencję, barwę i zawartość polifenoli w pieczywie.

Chleb z mąką konopną posiadał znacznie większą zawartość białka (od 13,38 do 19,29 gram na 100 gram) w porównaniu do chleba pszennego (11,02 gram na 100 gram). Udział 30 i 50% mąki konopnej wpłynął na obniżenie oceny organoleptycznej pieczywa.

Zawartość mąki konopnej zahamowała zmiany twardości miękiszu pieczywa poprzez obniżenie wskaźnika zatykania pieczywa z 1,12 (pieczywo pszenne) do 0,05 (w przypadku 50% mąki konopnej).

Mąka konopna wpłynęła na kolor miękiszu zwiększając jego wskaźnik brązowienia z 29,69 (pieczywo standardowe) do 46.26 (50% maki konopnej).

Mąka konopna wpłynęła również na zawartość polifenoli zwiększając się z 256,43 (pieczywo standardowe) do 673,59 mg GAE / kg (50% mąki z konopi).

Podsumowując, mąka konopna pozytywnie wpłynęła na właściwości antyoksydacyjne pieczywa i pozytywnie wpłynęła na wyższą zawartość białka w pieczywie.

close

5% Zniżki

Specjalnie dla Ciebie 🎁

Zapisz się na newsletter aby otrzymać zniżkę 5% na pierwsze zakupy

Nie rozsyłamy SPAMU. Zapisując się, akceptujesz naszą politykę prywatności.

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Przewiń do góry