Oleje tłoczone na zimno - nierafinowane

Oleje roślinne AlterVita AlterVita nie zawierają konserwantów, barwników i aromatów

Oleje AlterVita są tłoczone na zimno, na zamówienie, są nierafinowane, nie zawierają cholesterolu, nie są przetworzone, nie zawierają szkodliwych pozostałości rozpuszczalników i zawierają naturalne przeciwutleniacze, które są korzystne dla organizmu – sama natura w butelce, idealnie wpasująca się w prozdrowotność naszej marki. Idealne oleje dla dzieci, dorosłych i seniorów.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 13

Oleje zimnotłoczone zachowują zdrowe przeciwutleniacze (które w innych warunkach pozyskiwania są uszkadzane przez wystawienie na działanie ciepła). Przeciwutleniacze pomagają zwalczać wolne rodniki, które powodują uszkodzenia komórek w naszych organizmach.

Olej roślinny jest zdrowym tłuszczem, pozyskiwanym z nasion, pestek czy nasion. Zapewne każdy z nas zna tradycyjny olej rzepakowy czy słonecznikowy. Używamy go w kuchni do przygotowywania potraw. Jednak oprócz tych dwóch posiadamy w swoim asortymencie także  oliwę z oliwek, olej sezamowy, olej z czarnuszki, ryżowy, konopny, lniany i lniany złocisty, z wiesiołka, z ostropestu, z pestek dyni, z orzechów włoskich. Wybór jest naprawdę ogromny. Różnią się one między sobą składem i zastosowaniem.

Większość olejów tłoczonych na zimno jest bogata w witaminę E, która ma właściwości przeciwzapalne i lecznicze. Są też bogatymi źródłami kwasu oleinowego, które pomagają wzmocnić układ odpornościowy. Wszystkie te oleje tracą składniki odżywcze po wystawieniu na zbyt duże ciepło.

A co kryje się pod tajemniczą nazwą oleju tłoczonego na zimno?

Tłoczenie na zimno to metoda wyciskania oleju z nasion oleistych. Proces ten polega na kruszeniu nasion i wyciskaniu z nich oleju pod ciśnieniem.

Tłoczenie oleju na zimno jest najstarszą naturalną metodą jego pozyskiwania, zaliczaną do ekologicznych, gdyż do jej przeprowadzenia nie są wykorzystywane żadne rozpuszczalniki.

W dawnych czasach do wydobywania oleju z nasion oleistych używano urządzenia z moździerza i tłuczka wykonanego z kamienia lub drewna. To była najprostsza metoda wyciskania na zimno olejów z nasion, ponieważ nie wymagała generowania zbyt dużej ilości ciepła. Dzisiaj do pozyskiwania olejów na zimno używa się dwóch rodzajów pras. Prasy śrubowej, która składa się z metalowej śruby o dużej średnicy wewnątrz metalowej obudowy. Nasiona oleju są wsypywane do obudowy, gdzie śruby zacierają nasiona i wytwarzają ciśnienie, które wypycha olej przez małe otwory z boku prasy. Prasy pozyskujące oleje w ten sposób mogą być ręczne lub zasilane prądem. Drugim rodzajem prasy olejowej jest prasa z tłokiem, w której tłok jest wpychany do cylindra, miażdżąc nasiona i wypychając olej.

Istnieją trzy podstawowe rodzaje oleju roślinnego, różniące się zarówno sposobem ekstrakcji odpowiednich części rośliny, jak i charakterem uzyskanego oleju:
– Tłuszcze i oleje roślinne są wydobywane przez wyciśnięcie oleju.
– Oleje macerowane składają się z oleju bazowego, do którego dodaje się części roślin.
– Olejki eteryczne składają się z lotnych związków aromatycznych, ekstrahowanych z roślin przez destylację.

Dzięki temu, że coraz więcej ludzi jest świadoma zdrowego stylu jedzenia, szuka produktów, które są jak najmniej przetworzone i mają jak najmniej chemii. Jeśli chodzi o tłuszcze roślinne, są dwie wersje rafinowane i nierafinowane. Oleje Rafinowane to takie, w których ekstrakcja olejów z nasion odbywa się przy użyciu rozpuszczalników organicznych lub poddawanych późniejszym procesom chemicznej i fizycznej rafinacji. Oleje Nierafinowane, tłoczone na zimno to takie, które mają dużo cech prozdrowotnych (więc idealnie wpisują się do marki AlterVita), oleje takie po spożyciu mogą zapobiegać rozwojowi chorób takich jak otyłość, choroba niedokrwienna serca i nadciśnienie tętnicze.

Wśród olejów tłoczonych na zimno znajdują się oleje otrzymywane z nasion (lnu, lnianki, wiesiołka, dyni) i owoców (oliwki, rokitnik).

Oleje zimnotłoczone są przede wszystkim bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym niezbędnych kwasów tłuszczowych: linolowego i alfa-linolenowego. Dostarczają także związki bioaktywne, takie jak tokoferole i tokotrienole, wolne i estryfikowane sterole, węglowodory, chlorofile, karotenoidy i inne związki odpowiedzialne za kolor, które są bardzo cenne dla ludzkiego odżywiania.

Oleje tłoczone na zimno zalicza się do tzw. żywności funkcjonalnej. Do takiej definicji zalicza się żywność, wtedy, kiedy ma korzystny wpływ na funkcje organizmu ponad efekt odżywczy. Może wpływać na poprawę zdrowia, samopoczucia, zmęczenia, poprawiać jakość skóry, jak i zmniejszać ryzyko chorób. Oleje są bogatym źródłem antyoksydantów – takich jak: tokoferole i związki polifenolowe, przez co wykazują wysoką aktywność przeciwutleniającą. Zawierają także kwasy tłuszczowe omega 3 i 6.

Oleje roślinne charakteryzują się dużą zawartością kwasu oleinowego – oliwa z oliwek, olej rzepakowy oraz olej z orzechów laskowych. Kwas oleinowy jest odpowiedzialny m.in. za obniżanie ciśnienia krwi oraz zmniejszanie ryzyka zachorowalności na raka piersi.

Na polskim rynku oleje tłoczone na zimno, podobnie jak mąki z ziaren wciąż są produktami niszowymi. Dostępne są głównie w sklepach z tzw. żywnością ekologiczną. Ze względu na swoje właściwości żywieniowe i deklaracje zdrowotne, producenci olejów „naturalnie” tłoczonych na zimno muszą potwierdzić ich autentyczność, by potencjalny konsument był pewny ich wysokiej jakości oraz bezpieczeństwa zdrowotnego.

Wydajność procesu tłoczenia oleju jest mniejsza niż w przypadku produkcji olejów rafinowanych, a ponadto wymagania surowcowe są wyższe, aby zapewnić im odpowiednią trwałość. Stąd i wyższa cena takich olejów.

Zastanawiasz się, czy możesz oleje AlterVita stosować w kuchni podczas gotowania? Nie zaleca się ich podgrzewać, ponieważ tracą wtedy swoje cenne właściwości.

Oleje zimnotłoczone dodaje się najczęściej do sałatek czy surówek lub jako element sosów i dressingów.

Często robisz sałatki? Zamiast ciężkich sosów majonezowych czy czosnkowych, użyj oliwy z oliwek z dodatkiem ulubionych ziół. Podkreśli ona smak potrawy a dodatkowo wzbogaci w cenne witaminy!

Szukasz możliwości zakupu olejów roślinnych? Wybierz oleje AlterVita! Są dostępne w atrakcyjnych cenach oraz gwarantują wysoką jakość produktów.

Jak widać olej roślinny ma szerokie zastosowanie. Nie czekaj i sam zaopatrz się w najlepszy olej roślinny dla ciebie.

Przewiń do góry