Naturalne mąki z ziaren i nasion

Naturalne i bezglutenowe mąki AlterVita są wytwarzane przez mielenie surowych ziaren, nasion lub pestek. W naszym asortymencie posiadamy mąki kokosowe, z pestek dyni, z orzecha włoskiego, z ostropestu, z lnu, z konopi, z ryżu, z owsa, z gryki, z kukurydzy, z migdałów oraz mąki jaglane. Z mąk można wyprodukować wiele różnych produktów. Używać jej do wypieku chleba, bułek i innego rodzaju pieczywa, lepić pierogi, naleśniki, kluski czy dodawać do ciast. Mąki bezglutenowe są również idealne dla osób będących na dietach bez glutenu.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 12

Możliwości zastosowania mąk jest naprawdę wiele, a z mąkami AlterVita można zaskakiwać rodzinę i znajomych wyjątkowymi produktami. Chleb z mąki z orzechów włoskich, bułki z mąki z ostropestu, ciasto z bezglutenowej mąki gryczanej, ciasteczka z mąki kokosowej, pierogi z mąki migdałowej, mąka konopna jako zagęszczacz sosu czy naleśniki z mąki z ostropestu – zaskakuj wszystkich z produktami mącznymi i bezglutenowymi AlterVita.

Masz problemy z przyswajaniem glutenu? Unikasz go na każdym kroku i nie możesz przyjmować nawet w śladowych ilościach? Z tego powodu nie spożywasz mąki ani produktów z zawartością mąk? Teraz już nie musisz. Zacznij rozkoszować się mąkami bezglutenowymi AlterVita!

Zastępując produkty pszenne, produktami bezglutenowymi, możesz być zaskoczony efektami i dobrym samopoczuciem. Każda mąka bezglutenowa ma duże wartości odżywcze. Może wpływać korzystnie na układ nerwowy, sercowo – naczyniowy, na skórę a także na odchudzanie!

Więc może warto zmienić swoje nawyki żywieniowe? Twoje ciało ci za to podziękuje.

Dowody historyczne pokazują, że pierwsze produkcje mąki sięgały już roku 6000 p.n.e. Miażdżono ziarna prostymi kamieniami. Pierwszy młyn parowy został zbudowany w Londynie w XVII wieku. W latach międzywojennych produkowane mąki były wzbogacane witaminami z grupy B – ryboflawiną, tiaminą, niacyną oraz  żelazem.

We wczesnych etapach produkcyjnych i dystrybucyjnych mąki, problemem była jej krótka przydatność do spożycia, powodem tego były kwasy tłuszczowe z zarodków, które podczas mielenia ziarna, były narażone na działanie tlenu. Kwasy tłuszczowe pod wpływem tlenu utleniają się, a mąka przestawała być przydatna do spożycia. Z czasem zaczęto usuwać zarodki, bez których mąka mogła być o wiele dłużej przechowywana. Odtłuszczona mąka stała się standardem.

Z upływem czasu zaczęto produkować mąki bezglutenowe, taka mąka jest idealna dla osób z zaburzeniami związanymi z glutenem, takimi jak celiakia. Pełnoziarniste mąki są źródłem wielu składników odżywczych i błonnika pokarmowego, są zalecane zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, ze względu na ich bardzo duże wartości odżywcze.

W różnych krajach i regionach zastosowanie mąk jest inne. Mąki gryczane w Ameryce stosowane są jako składnik naleśników. W Azji i Japonii używa się ich do przygotowania makaronu Soba. Rosyjskie naleśniki Bliny są robione na bazie mąk gryczanych. W Bretanii są głównym składnikiem naleśników bretońskich.

Mąka z brązowego ryżu jest najbardziej popularna w kuchni azjatyckiej – robi się niej jadalny papier ryżowy. Mąka kokosowa jest wytwarzana z mielonego miąższu kokosowego i ma najwyższą zawartość błonnika spośród wszystkich mąk.

Mąka kukurydziana jest popularna w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, a także w Indiach i Pakistanie. Gruboziarnista mąka kukurydziana jest ogólnie nazywana mączką kukurydzianą. Kleista mąka ryżowa jest używana w kuchni wschodniej do robienia Tangyuan – deseru chińskiego na bazie mąki i wody.

Mąka konopna jest wytwarzana w wyniku dociskania oleju z nasion konopi i mielenia pozostałości. Ciasto z mąki konopnej nie rośnie zbyt dobrze i najlepiej mieszać ją z innymi mąkami.

Mąki orzechowe są starte z tłustych orzechów – najczęściej migdałów i  orzechów włoskich, są używane w celu uzyskania bardziej suchych i aromatycznych ciast. Ciasta wykonane z mąki orzechowej są zwykle nazywane tortami. Mąka ryżowa powstaje ze zmielonego ziarna ryżu. Jest szeroko stosowany w krajach zachodnich, szczególnie dla osób cierpiących na zaburzenia związane z glutenem.

Według badań mąki pełnoziarniste wykazują wyższą aktywność przeciwutleniającą niż mąki rafinowane.

Przewiń do góry