Flax flour in a bowl, seeds in a bag and on a table, blue linen flower and oil in a glass jar on a wooden board background

Czy olej lniany może miec wpływ na hamowanie przerzutów czerniaka i ograniczenie powstawania guzów płuc? – Ciekawe badania

Rak jest jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie, naukowcy i lekarze na całym świecie, każdego dnia starają się znaleźć lek, który mógłby chociaż powstrzymać rozprzestrzenianie się raka na zdrowe komórki.

Czy na dzień dzisiejszy można powiedzieć coś więcej na ten temat? Na podstawie kilku badań u myszy, szczurów oraz badań laboratoryjnych w próbówkach, istnieją pewne dowody na to, że olej lniany może pomóc w zmniejszeniu wzrostu komórek rakowch.

W jednym z badań na myszach, podawano im 0,3 ml oleju lnianego przez 40 dni. Po tym okresie stwierdzono i udokumentowano, że zapobiega rozprzestrzenianiu się raka i wzrostowi guzów płuc. Podczas leczenia zauważono podwyższoną aktywność enzymów markerowych w surowicy oraz zmienione enzymatyczne i nieenzymatyczne przeciwutleniacze.

W kolejnym badaniu na szczurach wykazano, że olej lniany blokuje powstawanie raka okrężnicy u szczurów. Szczury były podzielone na 6 grup, grupa 1 i 3 otrzymywała 20% i 5% oleju lnianego w pożywieniu. Po skończeniu badań odnotowano, że liczba i rozmiary guzów okrężnicy grupy 1 i 3 były znacznie zmniejszone przez obie dawki lecznicze oleju lnianego w porównaniu do innych grup.

Badanie wykazało, że po rozpoczęciu leczenia i podawaniu oleju lnianego, olej hamował karcynogenezę okrężnicy u szczurów bez znaczących skutków ubocznych. Nie do końca jest zrozumiały ten proces, natomiast uważa się, że prawdopodobnie polega na hamującym wpływie, na wczesną proliferację komórek i modulację właściwości wydzielania mucyny w zapoczątkowanej błonie śluzowej okrężnicy.

Co ciekawe, badania w próbówkach również przyniosły podobne wnioski, a kilka badań wykazało, że olej lniany zmniejszył wzrost komórek raka piersi. W jednym z badań określano wpływ na wzrost ludzkich nowotworów piersi z dodatnim receptorem estrogenowym (MCF-7) u myszy bezgrasiczych z usuniętymi jajnikami, przy wysokich poziomach estrogenu przed menopauzą (E2).

Wykazano, że olej lniany osłabia powstawanie guzów gruczołu sutkowego, prawdopodobnie ze względu na wysoką zawartość kwasu alfa-linolenowego, zawartego w oleju lnianym (ALA).

Oczywiście, na tą chwilę mamy za mało danych, aby można było to powiedzieć z całą pewnością i mimo, że wnioski są obiecujące, potrzeba dużo więcej badań, aby zrozumieć mechanizmy działania i określić w jaki sposób te wyniki mogą się przełożyć się na leczenie ludzi.

Na pewno są to jednak podstawy do dalszych badań nad wpływem oleju lnianego na komorki rakowe.

close

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Przewiń do góry